Hatalmi harc
A hatalmi harcokról
Csapatban jó – de mint mindennek, a közösségnek is vannak árnyoldalai és ez sajnos a degukra is éppúgy érvényes. Remélem ezt a kevés gazdi fogja átélni. Habár az állati – sőt az emberi ösztön egyik alappillére a versengés, borzasztóan rossz látni, ahogy a szeretett kisállataink egymásnak esnek és a szép bundából csapzott, a pisze nózi pedig karcos lesz.
Nem igaz, hogy a hatalmi harc kizárólag a nőstény kegyeiért folyna és csak hímek között történne.
Tény, hogy minden egyes összecsapás a csapatban betöltött pozícióért megy végbe, ami a szorosan összefügg a vezető szereppel és így a párzáshoz való joggal is.
Mik a lehetséges okai a véres harcoknak?
- Klasszikus eset, ha tudatlanságból több hím és egy nőstény kerül össze – ugye ilyen csapatot eleve nem hozunk létre. Ha mégis így tennénk, akkor a két fiú kegyetlen csatába kezdene a párzási jogért és a vezérhím titulusért. Ez ösztön, amit nem lehet csak úgy kikapcsolni. Éppen ezért erőteljes és kegyetlen ösztön is. A deguk súlyos, akár maradandó sérüléseket okozhatnak egymásnak, sőt bele is halhatnak az ütközetbe. A heylükk ilyen esetben kész gladiátor arénává változik, ami nem egy szívderítő látvány. Megoldás: megelőzni. Nem teszünk több hím mellé nőstényt. Ez a degutartás egyik alapszabálya is.
- Ha egy helyen hímeket zárunk össze nőstény nélkül, de van nőstény közel a helyiségben és netán épp tüzel, az is kiválthatja bennük a harci ösztönt – sőt van, hogy a nőstény jelenlététől függetlenül is acsarkodnak. Ilyenkor minden családi és érzelmi köteléket felrúgnak. Különösnek hathat, hogy az egymásra vicsorító, egymást megsebesítő deguk a harc végén a másikat nyalogatják és összebújva alszanak el. Gyakori ok lehet a ketrec alapterülete. Egyik oldala sem lehet 50 cm-nél kisebb. Legyen tágas, több szintes, min. 100x80x60-as és legyen bent min. 40 cm kerékátmérőjű mókuskerék vagy futókorong. Tele polcok legynek berakva a nagyobb futófelületért.
- Egyes deguknál ha új helyre tesszük őket ugyanez a folyamat játszódik le. Új otthonukban kényszeresen azt érzik, hogy újra el kell dönteniük a rangsort. Szerencsére ez ritkább, de hasonlóan véres harc lehet. Megoldás: tartsuk be az összeszoktatási folyamat lépcsőit. Még a nőstény is védi a saját területét. Új ketrecnél pedig tegyünk be a régi ketrecből berendezési tárgyakat. Régi szagú dolgokat, fekhelyet. Biztosítsunk több mászó és búvóhelyet. Ne zsúfoljuk túl a ketrecet, de biztosítsunk lehetőséget a gyors eliszkolásra: lépcsők, fa mászók, odúk.
- A hatalmi harc két addig még egymásnak ismeretlen degunál is lezajlik, főként erős, ha egyik a másik helyére készül beköltözni. Egy nőstény is képes védeni a területét, tehát ez olykor nemtől független harc, amit a nemkívánatos betolakodónak címeznek. Erről külön fejezetben: Összeszoktatás olvashatsz és találsz segítséget. Előzetes barátkoztatás nélkül soha ne tegyünk be idegen degut a másik ketrecébe!
Ha két fiúdegunk van, akkor ott egy domináns és egy alárendelt van. Előfordulhat, hogy az alárendeltnél szőrkopás is jelentkezik, amit okozhat neki a társa. A deguk csapatban érzik jól magukat. Egy duóban vagy trióban már megoszlanak ezek a szerepek és kevesebb a balhé. Persze csak ha megfelelő méretű a ketrecük is. Ha lánycsapatban van balhé, akkor azt egy ivartalan pasi megoldhatja.
Mit tegyünk, ha már megtörtént a baj?
Képek forrása: flickr.com, degu-fotoblog.de, cukisag.blog.hu, saját archívum, redur.jalbum.net