• Mókuskerék
A boltban kicsi eséllyel fogsz megfelelő méretű kereket kapni. Ha igazán jót szeretnél, akkor ezeket ajánlom:
ilovedegu-s kerék
Csinborás kerék
A tökéletes degunak alkalmas kerék főbb tulajdonságai:
- 32 cm kerékátmérőnél nagyobb
- nem rácsos, hanem sima, teljes futófelületű
- állvány nélküli talpas, vagy egyik oldalt rögzíthető
Hol tudsz ilyen kereket vásárolni? Bolti forgalomban sajnos nem kapható igazán jó, mert vagy rácsos, vagy kisebb a kerékátmérő.
Beszerzési helyek: Csinborák vagy Ilovedegu csoport Novák Krisztánál.
Érdemes eleve ezeket a kereket megvenni induláskor is. Nekem nagy érvágás volt tudatlanul 4-5 ketrecbe megvenni a kicsi kereket majd lecserélni az összeset. Ezek tartósak, csendesek és garantált sikerük van.
Elmegy kategóriás induló kerekek. Ezeket csak azért teszem közzé, hogy semmiképpen se a 15-20 cm-eseket vegyétek. Szóval a kisebbik rosszak:
A fém rácsos 30-as kerék A rácsos részébe be kell fűzni valami nem rongyolódó és nem csúszós anyagot és kifeszítve rögzíteni. Pl: filc. Így a talpfekély elkerülhető, míg hozzájuttok a jobb kerékhez.
Trixie 28 cm-es fakerék, aminek egyedül a méretével van gond.
Speedy fa futókerék 29cm-es, szintén lehetne nagyobb
Trixie 30-as futókorong Kinti futtatáshoz érdemes inkább 2. keréknek. Egyfelől állandóra nem tenném be a műanyagot, másfelől a futókorong mindig kockázat: vagy szeretik vagy nem.
A mókuskerék a degu kedvenc tréning eszköze. Maximális kihasználásnak örvendő eszköz, amivel ki tudják élni a mozgásigényük egy részét. Ha bolti fémet veszünk, érdemes már eleinte nem csak talppal letenni, hanem fejjel lefelé felszerelni a végleges helyére. Így kevésbé balesetveszélyes. Azért is jó, mert így stabilabb és kevésbé kattog. Célszerű magasabb ponton elhelyezni a ketrecben, de két lábra állva kényelmesen fel tudjon mászni/ugrani bele. Degunak való mókuskerék kell: nem festett fém vagy félig nyitott fakerék. Átmérője min. 30 cm legyen a kerék résznek. Plusz centiket kell rászámolni felszereléskor a talpa miatt. (kb: 3-4 cm). Nem érdemes a kölyök degunak kisebb mókuskereket venni, mert a nagyot is kiválóan használják, másrészt hamar kinőnek belőle. Érdemes a végleges méretekben gondolkodni. Mielőtt megveszed a kereket pörgesd meg egy picit, nézd meg, nincs-e eldeformálódva, nem e kattog. Ha igen, válassz másikat, mert nehezen javítható. Ha lehetőséged van rá, ne a rácsos kereket válaszd, hanem az egytengelyű és sima felületű fakereket vagy futókorongot. Kevésbé balesetveszélyes. Ezekre is vonatkozik, hogy a kerékátmérő elérje a 30 cm-t.
A hagyományos ketrecek többsége nem alkalmas 20 cm-nél nagyobb átmérőjű kerék befogadására, ezért érdemes már a ketrec vásárlásakor/építésekor ezt bele kalkulálni! Az ilyen ketrecek eleve nem jók deguknak.
Miért kell olyan "nagy" átmérőjű mókuskerék, miért nem elég a kisebb? A válasz egyszerű. Minél nagyobb a kerék átmérője, annál kevésbé terheli az állat gerincét. A 30 cm-nél kisebb keréknek emiatt hosszútávon akár egészségkárosító hatásai lehetnek. A deguk mozgásigénye napi 10km is lehet, amit így ki tudnak élni. A megfelelő mennyiségű mozgás szinten tartja a vércukorszintet és jót tesz az emésztésnek is. Szóval itt minden összefügg mindennel. Ha spórolsz rajta az elején, annak lesz következménye később. Csak ott már kamatostól kijön a ráfordítandó összeg és előfordulhat visszamaradó egészségkárosodás is.
Hagyományos kerék, amit talppal letéve balesetveszélyes használni (nyaktiló), ezért a talpával felülre vagy legalább a ketrec oldalához kell rögzíteni. (dróttal, kábelkötözővel)
Kärlie fakerék boltban és használatban (Ausztria)
Tipp! Ha kicsi kereked van jelenleg, akkor az alábbiakra figyelj!
-rögzítsd a talpon álló kereket a fentiek szerint
-a rácsos kereket alakítsd át teljes futófelületűre a fentiek szerint
-naponta mindenképpen futtasd a degudat, hogy a mozgásigényét kiélhesse
-mielőbb cseréld a kereket az egészsége érdekében
Ha nagyon kicsi a kerék akkor az is jobb, ha 1-1,5 órát kint futtatod naponta és inkább nem hagyod bent a veszélyes eszközt